PIASEK DO FILTRA BASENOWEGO lub nowsze alternatywy. Lepsze innowacyjne i technologiczne złoża.

W technologii basenowej najczęściej użyte granulacje złoża filtrującego to kwarc 0,4-0,8 mm. To najbardziej popularna granulacja i podstawowa warstwa odpowiadająca za filtrację.

0,7-1,2 mm to gruby piasek kwarcowy  Warstwa podtrzymująca złoże piaskowe w filtrze. Polepsza przepływ wody wewnątrz filtra ze wskazaniem na poziom dna. W niektórych filtrach ta granulacja jest podstawowym piaskiem filtrującym. 

Kruszywo 1,0-2,0 mm. Ten rodzaj złoża filtracyjnego przeznaczony jest do dużych filtrów basenowych. Umieszczany jest na dnie filtra dla poprawy przepływu wody w dolnych partiach zbiornika filtra.

Ilość piasku w filtrze basenowym w większych filtrach basenowych

Średnica filtra 0,4-0,8 mm1,0-2,0 mm
950 mm830 kg260 kg
1200 mm1360 kg410 kg

Czym można można zastąpić piasek w filtrach basenowych

Piasek jest najtańszym złożem filtracyjnym. Jakie są inne media filtrujące i jakie mają zalety i wady. alternatywnych mediów filtrujących w porównaniu do piasku kwarcowego. 

zloza_do_filtrow_basenowych_technologii_basenowej_porownanie_materialow_filtracyjnych_w_technologiach_basenowych_zloze_Actiw_Filter_Szklo_pool.jpg

Szkło filtrujące jest poddane obróbce do uzyskania ziarna o nieregularnym kształcie. Usuwa się najostrzejsze kawałki, a uzyskany produkt ma większą powierzchnię co przekłada się na dokładniejszą filtrację od piasku. Szkło filtrujące jest trwalsze od piasku - ziarna utrzymują kształt przez długi czas. Szkło filtrujące jest trwalsze od piasku - ziarna utrzymują kształt przez długi czas. Aktywowane szkło filtrujące jest podobne, tylko jego ziarna poddawane są dodatkowym procesom i najmniejsze cząstki i materia organiczna są oddzielane. Ze względu na gładką powierzchnię bakterie nie osadzają się. Najważniejszym atrybutem przedstawianym przez producentów i dystrybutorów złóż szklanych jest zwiększona powierzchnia aktywna pojedynczych ziaren oraz ujemny ładunek ograniczający możliwość rozwoju biofilmów na powierzchni ziaren. Co prawda cechy te uzyskuje się dopiero po zastosowaniu tzw. aktywatora i nie do końca wiadomo jakie rzeczywiste właściwości zyskuje produkt po tzw aktywacji. Ponadto jeżeli pojawia się ujemny ładunek na powierzchni szkła to będzie on szybko neutralizowany przez dodatnie jony zawarte w wodzie. Ponieważ w basenie nie mamy do czynienia z wodą demineralizowaną, a raczej woda o podwyższonym zasoleniu z uwagi na proces parowania. Po procesie eksploatacyjnym pojawia się problem z zagospodarowaniem zużytego złoża, które może zostać powtórnie przetworzone w piecu hutniczym, co generuje wysokie koszty transportu, mnóstwo energii, czyli nieekologiczne. Zastosowanie szła w procesie uzdatniania wody wykazuje kilka korzystnych cech w porównaniu z piaskiem kwarcowym, ale nie jest to niestety idealny materiał filtracyjny, a w niektórych aspektach wręcz szkodliwy.

Hydroantracyt jest dodatkiem w filtrach piaskowych. Odfiltrowuje niepożądane składniki z basenu. Używany w filtrach jednowarstwowych i  wielowarstwowych. Hydroantracyt zwiększa skuteczność filtracji, zmniejsza obecność chloramin i wartość chloru w wodzie.
Hydroantracyt powinien być uzupełniany w filtrach, łatwo ulega wypłukaniu podczas ekspoloatacji. 

Diatomit (Ziemia okrzemkowa) specyficzny materiał filtrujący do basenów. Zapewnia wysoki poziom klarowania wody w basenie. Ziemia okrzemkowa jest wydajnym filtrem usuwającym zanieczyszczenia o wielkości do 2 mikronów. Stosowanie ziemi okrzemkowej zmniejsza zużycie środków chemicznych i dezynfekujących. Diatomit potrzebuje specjalnego filtra. Bardzo mocno się pyli. Wymaga stosowania masek i filtrów podczas wymiany złoża.

Fibalon Jeden z nowszych typów złoża do filtrów. To kulki wykonane z cieniutkich włókien, przez które przepływa woda. Kulki wchłaniają brud i zanieczyszczenia. Fibalon stawia mniejszy opór podczas filtracji i wpływa na zmniejszenie zużycia energii.
Stosowanie Fibalonu ograniczone jest tylko do basenów prywatnych.

złoża_do_basenów_filtracja_zeolity_actiw_filter.jpeg

Zeolity. Ten sposób filtracji jest najlepszą alternatywą dla złóż kwarcowych. Naturalne złoża filtrujące, są minerałami o strukturze siatki krystalicznej, które mogą usuwać zanieczyszczenia, takie jak amoniak, żelazo, mangan oraz niektóre związki chemiczne, nawet te radioaktywne. Zeolity są również stosunkowo odporne (w zależności od procesu obróbki) na zmiany pH i temperatury. Różnice w zeolitowych złożach filtracyjnych są spore. Wynikają nie tylko ze składu: stosunku krzemu i glinu (miejsce wydobycia), lecz z procesu termicznego po wydobyciu i kruszeniu (granulacja). Poziom filtracji 2-5 mikronów wiąże się z zaporą mikrobiologiczną. Coraz częściej wykorzystuje się te odporniejsze złoża zeolitowe w filtracji basenowej i innych większych SUW typu wodociągi i przemysł. Większe koszty zakupu procentują potem dużymi oszczędnościami wody, energii oraz widocznym zwiększeniem jakości wody dla mieszkańców-odbiorców wody wodociągowej.

złoze_zeolitowe_redukcja_żelaza_redukcja_manganu_redukcja_amoniaku.JPG

Dla uzyskania najlepszych efektów filtracji można użyć samego złoża zeolitowego ACTIW FILTER w różnych granulacjach.

Actiw Filter Złoże Odżelaziające Odmanganiające Redukcja Amoniaku, Metali Ciężkich, Ulotka ogólna (5,4 MB)

W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt: grzegorz@actiw.pl tel. +48 71 321 86 91