Złoże, piasek pojawiający się w ZWU (zbiornik wody uzdatnionej) wodociągów, basenach, w instalacji tłocznej. Sygnał awarii elementów filtracyjnych SUW.

Co oznacza pojawienie się piasku lub innego złoża filtracyjnego w rurociągach tłocznych, niecce basenowej lub ZWU wodociągowej.

dysza_do_filtra_basenowego_wymiana_grzybkow_w_dnie_dyszowym_szybko_sprzedaż.jpeg

Ważne! Po oczyszczeniu filtra w SUW ze starego złoża należy koniecznie sprawdzić szczeliny filtracyjne grzybków drenażowych. Jeśli wartości nie mieszczą się w normie należy bezwzględnie wymienić grzybki filtracyjne. Dysze blokują przedostawanie się złoża na stronę uzdatnionej wody. Podczas pracy SUW gdy na stronę tłoczną przedostaje się piasek wprost do niecki basenowej, może oznaczać popękane dysze, rurociąg wewnętrzny lub pękniętą dennicę. Z reguły w 90 % przypadków są to rozkalibrowane, zużyte dysze filtracyjne (zdjęcie)

Przy dobrze dobranym równomiernym złożu podtrzymującym (jest to złoże, które nie pracuje podczas płukania, przysypuje grzybki) dysze nie blokują się i rozpraszają wodę równomiernie na całej objętości filtra, co pozwala na właściwe płukanie serwisowe i pracę filtra. Dobór modelu grzybka, prędkość przepływu i strumień ukierunkowania wody dla danej technologii oraz ilość grzybków filtracyjnych jest kluczowe dla idealnej pracy SUW. Dysze mają określone prędkości technologiczne przepływu. Należy je dobierać za każdym razem do konkretnego modelu filtra i przepływu na pompie uwzględniając straty na medium filtracyjnym. 

Nasi specjaliści spotykali się z sytuacjami złych doborów grzybków, dysz, co powodowało nawet zmniejszenie przepływu dla danego filtra o 1/3. Niesie to ze sobą wiele niepożądanych sytuacji, choćby ograniczenie dopłukiwania złoża, co generuje zanieczyszczenia i inne poważne problemy.

Dobór właściwych elementów SUW jest bardzo ważne przy filtracji wody wodociągowej jak i w innych filtrach pośpiesznych korzystających ze złóż sedymentacyjnych, np na basenach, parkach wodnych. 

Często zdarza się, że do płukania filtrów załącza się dwie pompy obiegowe.
Dlaczego dochodzi do takich sytuacji? Nie widać przyczyn na zewnątrz filtrów SUW. W środku kiedy szczeliny są rozkalibrowane wzmaga się przepływ powodując, że drobny piasek przedostaje się w przepływie przy normalnej pracy filtra do grubszego podziarna i zatyka szczeliny grzybków. 
W takich przypadkach, kiedy dział serwisowy widzi że dopłukanie filtrów jest niewystarczające załącza drugą pompę. Po rozkręceniu filtra i opróżnieniu starego złoża pokazała się przyczyna używania na basenie 2 pomp do dopłukiwania. Zbrylona masa filtracyjna blokowała grzybki filtracyjne przysparzając większe koszty eksploatacyjne i problemy z zatrzymaniem SUW. Jedną z przyczyn blokady koszy filtracyjnych jest źle dobrane złoże, chodzi głównie o powtarzalną taką samą masę nasypową złoża filtracyjnego. Różnice potrafią być spore. Przed wymianą należy się upewnić że wielkości piasku są zgodne ze specyfikacją filtra (jest to bardzo ważna sprawa pomijana przez kierowników technicznych) 

wymiana_grzybkow_dysz_w-_filtrze_pośpiesznym_basenowym 2.jpeg


To ma bardzo duże znaczenie jaki piasek lub złoże jest stosowane.
Zachodzi pytanie piasek KWARCOWY, RZECZNY KOPANY czy unikatowe złoże ACTIW FILTER.
Przy wymianie złóż w wielu przypadkach nasi specjaliści spotykali się z piaskiem rzecznym kopanym, to jest temat na osobne omówienie. 

Najlepszym złożem do filtracji pośpiesznej przy równomiernym przepływie jest złoże hiperfiltracyjne. Z barierą mikrobiologiczną filtrujące na poziomie 2 mikronów, niższą masą nasypową co przekłada się na szybsze i dokładniejsze płukanie dennicy (fluidyzacja) i dodatkowo zmniejszające ilości wody i energi w w płukaniach. Złoże redukujące mangan, żelazo, związki amonowe, radioaktywne i co ważne odporne na utleniacze, choćby na popularnie stosowany chlor.

Actiw Filter Złoże Odżelaziające Odmanganiające Redukcja Amoniaku, Metali Ciężkich, Ulotka ogólna (5,4 MB)

Niesprawne grzybki zwiększają koszty eksploatacji stacji uzdatniania wody:
Wydajność 2 pomp x ilość minut wyrzucanej wody do kanalizacji płukanie wsteczne - koszt WODA
Ilość wody wyrzucanej w której znajduje się ilość zużywanej energii cieplnej - koszt ENERGIA z MPEC, GAZ itp.
Ilość chloru dozowanego do wody basenowej wyrzucanej do kanalizacji - koszt UTLENIACZA
Ilość kwasu dozowanego do regulacji pH wyrzucanej do kanalizacji - koszt KWASU
Ilość koagulanta wyrzucany razem z wodą do kanalizacji - koszt SIARCZAN GLINU
Oszczędności energii elektrycznej zasilającej pompy wody obiegowej - koszt ENERGIA

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:  grzegorz@actiw.pl tel. +48 71 321 86 91