Wymiana złoża filtrującego SUW wodociągów.

Złoża do filtrów wody - to zasypane w obudowie filtra ziarna, różnych granulacji, czasem różnych materiałów filtrujących. Tworzą razem medium filtrujące wodę. Złoża do filtracji w stacji uzdatniania wody stanowią „centrum” SUW. Ich dobór jest uzależniony od rodzaju zanieczyszczeń występujących w uzdatnianej wodzie. Dobre dobranie jest bardzo ważne do poprawnej i długiej pracy całego systemu. Podstawą uzdatniania wody wodociągowej dużych, małych gmin lub miast jest redukcja zanieczyszczeń mechanicznych przez SUW (stację uzdatniania wody). Powodują owe zanieczyszczenia blokowanie elementów urządzeń instalacji wodnej. Kolejnym uciążliwym problemem jest wysoki stopień twardości wody oraz często spotykane duże stężenie żelaza i manganu. To również należy do zadań SUW wodociągów. Następnym arcyważnym elementem produkcji wody pitnej w zakładach wodociągowych jest jej dezynfekcja. Woda wodociągów, nie może zawierać  bakterii i innych chorobotwórczych drobnoustrojów. Mimo wzorowej pracy SUW zdarzają się przypadki zanieczyszczenia z zewnątrz instalacji wodnej. Przedostanie się myszy, lisa czy innych zwierząt generuje takie zanieczyszczenia biologiczne. Zwierzę tonie i rozkładając się jest powodem skażenia. Dlatego procedury i szybkie działanie działu technicznego kontrolującego stan mechaniczny instalacji, monitorowanie wody jest bardzo istotne.

Jakie złoże filtracyjne dla wodociągów? Złoża filtracyjne są kluczowym elementem systemów wodociągowych do oczyszczania wody przed jej dostarczeniem dla społeczności gminy czy miasta. Istnieje kilka rodzajów złoża filtracyjnego oraz materiały używane do uzdatniania wody, najpopularniejsze to: Piasek i żwir: Jest to tradycyjne złoże filtracyjne popularne od dawna z uwagi na cenę i dostępność. Warstwy piasku i żwiru są ułożone w odpowiednich warstwach, zapewniając skuteczną filtrację mechaniczną. Aktywowany węgiel: Złoże to wykorzystuje węgiel aktywowany do adsorpcji zanieczyszczeń organicznych oraz niektórych substancji chemicznych. Jest szczególnie skuteczne w usuwaniu zapachów, smaków i chloru. Materiały złóż: Materiały takie jak antracyt, granulat szklany czy kruszywo ceramiczne. Mogą być stosowane do usuwania zanieczyszczeń, takich jak związki żelaza i manganu.

na fotografii złoże ACTIW FILTER z filtracją na poziomie 2 mikronów, bariera dla zanieczyszczeń biologicznych, redukujące żelazo, mangan. pierwiastki radioaktywne, metale ciężkie, związki amonowe. 

złoze_zeolitowe_redukcja_żelaza_redukcja_manganu_redukcja_amoniaku.JPG

Wybór odpowiedniego złoża filtracyjnego zależy od rodzaju zanieczyszczeń obecnych w surowej wodzie, poziomu technologicznego i wymagań jakościowych dla wody docelowej, a także od dostępnych zasobów finansowych. Odpowiednia konserwacja i regularne czyszczenie złoża filtracyjnego są niezbędne dla utrzymania jego skuteczności i wydajności.

Podczas poszukiwań złoża filtracyjnego wodociągi często zadają wiele pytań w celu dokonania odpowiedniego wyboru. Oto kilka najczęstszych pytań, które mogą być zadawane:

  1. Jaka jest jakość wody surowej? - Badanie jakości surowej wody jest istotne, aby zrozumieć rodzaj zanieczyszczeń, które będą wymagały usuwania przez złoże filtracyjne.
  2. Jakie są wymagania techniczne dla instalacji złoża filtracyjnego? - Wodociągi muszą określić wymagania dotyczące przepływu wody, ciśnienia, temperatury oraz innych czynników technicznych.
  3. Jakie są koszty budowy i eksploatacji złoża filtracyjnego? - Ocenia się koszty związane z budową infrastruktury, zakupem i instalacją urządzeń filtracyjnych oraz koszty eksploatacji i konserwacji.
  4. Czy złoże filtracyjne będzie wymagało specjalnych zezwoleń lub regulacji? - W zależności od lokalizacji i skali projektu, złoże filtracyjne może wymagać uzyskania zezwoleń od władz regulacyjnych i spełnienia określonych norm środowiskowych.

Zrozumienie tych kwestii pozwala wodociągom dokonać świadomego i efektywnego wyboru złoża filtracyjnego, który spełni ich potrzeby i wymagania. W zasadzie odpowiedzią na problemy dotyczące większości SUW wodociągowych w Polsce jest złoże ACTIW FILTER. 

ACTIW FILTER (ACTIVE FILTER) odporny na działanie utleniaczy, może być stosowany wraz z wysokimi dawkami chloru lub ozonu, co w przypadku wód o wysokim zanieczyszczeniu mikrobiologicznym ma bardzo duże znaczenie. Filtracja na poziomie 2 mikronów jest barierą dla zanieczyszczeń biologicznych. Unikatowość tego złoża daje możliwość redukowania żelaza, manganu. pierwiastków radioaktywnych, metali ciężkich, związków amonowych. 

Actiw Filter Złoże Odżelaziające Odmanganiające Redukcja Amoniaku, Metali Ciężkich, Ulotka ogólna (5,4 MB)

Mniejsza masa nasypowa złoża ACTIW pozwala na szybsze płukanie wsteczne w tzw. fluidyzacji co oprócz zalety jak szybkość płukania pozwala na bardzo dokładne regenerowanie dennicy filtra. W złożach kwarcowych jest taka regeneracja często niedokładna, wymaga więcej energii, więcej wody. ACTIW FILTER oszczędza wodę i energię, jednocześnie regeneruje dokładnej. Opory filtracyjne są obniżone o 30%, czasy regeneracji aż o 50%. Molekularne sito biologiczne, czyli zdolność zatrzymywania mikroorganizmów jak bakterie E.coli i pasożyty jest bardzo istotnym wyróżnikiem tego złoża. Klarowność wody po filtracji tym złożem jest wizualnym dowodem jego unikatowości.

Actiw_filter_usuwa_żelazo_mangan_amoniak_metale_ciężkie.png

Konkretne efekty technologiczne:

- Płukanie szybsze, dokładniejsze, fluidyzacja bardzo dokładnie regeneruje dennicę.
- Filtracja na poziomie 2 μm
- Obniżone opory filtracji o 30%
- Mniejsze obciążenie energetyczne pomp głębinowych.
- Zmniejszone czasy regeneracji płukań wstecznych aż do 50%
- Zdolność wiązania kationów metali ciężkich, związków amonowych, pierwiastków radioaktywnych
- Molekularne sito biologiczne
- Zdolność zatrzymywania mikroorganizmów jak bakterie E.coli i pasożyty
- Bez stosowania koagulantów

Złoże zasypane zgodnie z procedurą i pod okiem naszych specjalistów (ponad 30 lat w branży) jest super rozwiązaniem dla dużych i małych wodociągów. Stosujemy je z powodzeniem również nawet w małych stacjach uzdatniania wody dla domków jednorodzinnych oraz przydomowych basenów jak i dużych parków wodnych. Klarowność wody widać gołym okiem.

na fotografii złoże ACTIW FILTER z filtracją na poziomie 2 mikronów, bariera dla zanieczyszczeń biologicznych, redukujące żelazo, mangan. pierwiastki radioaktywne, metale ciężkie, związki amonowe. 

złoze_filtracyjne_zeolitowe_actiw_filter.jpeg

Ważnym elementem przy wymianie złoża filtracyjnego są oczywiście wspomniane wyżej analizy i zasypanie złoża oraz dodatkowo należy pamiętać o przeprowadzeniu dokładnych oględzin wnętrza obudowy filtra, w tym dysz filtrujących. Czasem nasi specjaliści przy tych pracach spotykali się z zerwanymi dennicami filtrów lub uszkodzonymi dyszami filtracyjnymi. Czasem niedokładne projekty SUW (np. złe ilości grzybków filtrujących) lub po prostu ciężka i długa eksploatacja powoduje zniszczenia tychże dysz. 

Poniżej na fotografii zniszczone grzybki powodujące wydostawanie się złoża filtracyjnego na zewnątrz filtrów 

wymiana_grzybkow_dysz_w-_filtrze_pośpiesznym_basenowym 2.jpeg

Na zdjęciu poniżej nowe części do dysz, tzw. grzybki.

grzybki_filtracyjne_SUW_actiw_filter_wodociągi_basen_parki_wodne.jpeg

W razie wspomnianych wyżej skażeń biologicznych można szybko reagować poprzez dezynfekcję niezwykle silnym i bezpiecznym dla ludzi, zwierząt i roślin preparatem ACTIW WATER 2000 ppm.

Środek silniejszy w działaniu od chloru bez potrzeb certyfikatów transportowych ADR oraz zaostrzonych przepisów BHP.

Acitw Water Naturalny Biodegradowalny Środek do Dezynfekcji Wody Pitnej (8,1 MB)

Przykład referencji powiatowego szpitala, który za pomocą ACTIW WATER zdezynfekował instalacje wodną wcześniej bez rezultatu stosując inne popularne metody.

Referencja Actiw Water Szpital Biskupiec (370,6 kB)

 

W razie pytań: grzegorz@actiw.pl tel. +48 71 321 86 91, +48 883 106 900  (biuro 9:00-15:30)  +48 730 461 777 (poza biurem)