Jony metali ciężkich, dość popularna metoda usuwania Legionelli z instalacji wody.

 

Jony metali ciężkich, srebro, miedź

Jony tych metali można dodawać do wody elektrolitycznie albo jako sole metali. Przy dozowaniu elektrolitycznym, elektrody jednostki jonizacyjnej powinny być czyszczone z osadu mineralnego. Większość badań opiera się na łącznym zastosowaniu dwóch jonów metali. Utrzymanie wysokich temperatur w instalacji wody poprawia działanie jonizacji srebra/miedzi, ale przy wysokich poziomach pH skuteczność jest słaba. Niektóre badania jonizacji srebra/miedzi nie zmniejszyło kolonizacji Legionelli, to w przypadku aktywacji po roku zauważono pewną skuteczność w zwalczaniu Legionelli. Niepowodzenia można wyjaśnić niskimi stężeniami jonów lub wysokim pH wody, które jest czynnikiem skuteczności jonów metali ciężkich w walce z Legionellą.

Stałe monitoring stężeń jonów metali jest obowiązkowe w przypadku wody pitnej. Stężenia metali powinny być poniżej dopuszczalnego poziomu. Niektóre kraje nie zezwalają na stosowanie miedzi wykluczając odpowiednie stosowanie jonizacji miedzi/srebra. Srebro jest toksyczne nawet przy niewielkich wartościach w wodzie spożywczej. 

Wadą jest spoty koszt instalacji oraz serwisowania. Elektrody powinny być regularnie czyszczone z kamienia dla właściwej wydajności. Poziom jonów tych metali może ulegać zmianom. Nadmierny ich poziom może odbarwiać wodę i powierzchnie. Monitoring poziomów jonów jest konieczny. Badania wykazały że długotrwałe jonizowanie miedzią i srebrem wytwarza odporność na te jony. Jonizacja tymi metalami nie jest w stanie całkowicie wyeliminować bakterii Legionelli z infrastruktury wody, ponieważ nie jest skuteczna w przypadku często występującego biofilmu skolonizowanych przez różne bakterie.

JAK w takim wypadku SKUTECZNIE dezynfekować i USUWAĆ biofilm, LEGIONELLĘ ?

Skuteczna dezynfekcja instalacji wodnej za pomocą preparatu ACTIW WATER na bazie czystego stabilizowanego HClO (hypochlorous acid) Usunięcie zanieczyszczeń biologicznych substancją na bazie czystego, naturalnego i bezpiecznego HOCl (kwasu podchlorawego).

W sieci wodnej obiektów szpitalnych, budynków użyteczności publicznej, burs, internatów etc. wszelkie zanieczyszczenia biologiczne w CWU występują głównie w formie biofilmów. Np. Legionella potrafi spowolnić metabolizm w obecności popularnych środków biobójczych. Najlepsze warunki do rozwoju uzyskuje w temperaturze od 30-45 st.C. Ginie w 63 st. C. Stosowane często tzw. przegrzewy (inna popularnie stosowana metoda walki z Legionellą) instalacji wodnej w szpitalach jest mało lub skuteczna na krótki czas, w przypadku kiedy na powrocie jest np. 40 st. C.  Metoda termiczna generuje spore koszty, dewastację instalacji, wyłączenie na dłuższy czas CWU w szpitalu na okres przegrzewu. Rekolonizacja Legionelli odbywa się w krótkim okresie.

Stabilizowany na 2000 ppm ACTIW WATER jest dezynfekantem ok. 80-120 razy silniejszym od chloru.  Całkowicie bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Nie jest wymagany ADR. Nie trzeba specjalnego transportu, pomieszczeń. Jego unikatowość można porównać do konia trojańskiego. Wnika w biofilm skutecznie go eliminując.

Actiw Legionella (1,9 MB)

Udostępniamy procedurę i narzędzia do samodzielnej dezynfekcji. Mobilny miernik ACTIW SD 60 ORP w połączeniu z ACTIW WATER pozwala na monitoring procedury i potwierdzenie usunięcia zagrożenia. Skuteczne i szybkie działanie (kilka godzin w zależności od skażenia i wielkości instalacji wodnej) bezinwazyjne dla instalacji.

Referencja szpital Wadowice (210 kB)

Mierniki można kupić w dowolnym miejscu i mieć pod kontrolą procedury dezynfekcyjne preparatem ACTIW WATER. Stabilizowany hypochlorous acid posiada niezwykłą skuteczność usuwania biofilmów, wszelkich skażeń biologicznych groźnych dla człowieka. Np. LEGIONELLi i bakterii z grupy coli.

Link  Skuteczna dezynfekcja ACTIW WATER

W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt: grzegorz@actiw.pl tel. +48 71 321 86 91