Twardość wody. W jaki sposób poradzić sobie z kamieniem wodnym, osadami twardej wody w rurach infrastruktury wodnej.

Jakie są metody usuwania osadów z twardej wody, bezinwazyjne dla wodnej instalacji.

Twarda woda to ta z dużą ilością jonów wapnia i magnezu.

Twardość wyrażamy w kilku skalach: niemieckiej, francuskiej, angielskiej, w ilości milivali jonów Ca2+ na litr, ilości miligramów CaCO3 na litr wody.
W Polsce twardość wody do spożycia według norm, to przedział 60-500 mg CaCO3/l  lub 6-50°fH – stopni francuskich,  w stopniach niemieckich ok. 3-28°dH. Woda miękka zawiera poniżej 140 mg CaCO3/l czyli 14°fH lub 8°dH. W Polsce średnia twardość wody, to kilkanaście stopni niemieckich. W przypadku odbiorcy wody typu dom, informację o twardości wody poda dostawca np. lokalny wodociąg. Np. na jego stronie internetowej. Jeżeli mamy własne ujęcie wody chcąc sprawdzić jej twardość i inne właściwości, trzeba ją oddać do badania lub samodzielnie wykonać test twardości za pomocą testera kropelkowego. 

Osad kamienia wodnego, to nie tylko dewastacja rur dystrybucji wody, to większe niebezpieczeństwo stałego skażenia poprzez biofilm kolonizujący porowate struktury kalcytu. 

Link do informacji o strukturze bakteryjnej i skutecznym usuwaniu z instalacji wody.

Niebezpieczeństwo związane z biofilmem

TWARDOŚĆ WODY różne jednostki.

Twardość
wody
ppm
części na million (mg/l)
GPG
ziaren na galon (Stany Zjednoczone)
°dH
niemiecka twardość
°fH
francuska twardość
Bardzo miękka1-701.0 - 4.21.0 - 4.00.1 - 7.0
Miękka71-1254.3 - 7.24.1 - 7.97.1 - 12.5
Średnio twarda126-2507.3 - 228.0 - 1412.6 - 25
Twarda251-50023 - 3015 - 2125.1 - 50
Bardzo twarda501 i więcej31 i więcej22 i więcej51 i więcej

 

Istnieją dwa sposoby radzenia sobie z problemem osadów twardej wody.

1. Stacja zmiękczająca.

Stacja zmiękczająca jest sporym kosztem sama w sobie. Zajmuje miejsce. Potem kolejne koszty to serwis oraz duże ilości soli. Jest całkiem nieekologiczna ponieważ sól jest zrzucana do ścieków. 

2. Generator impulsowy.

Impuls_pro_mi_do_odkamieniania_twardej_wody.jpg

Generator zapobiega osadom z kamienia oraz zanieczyszczeniom biologicznym gniazdującym w porowatej strukturze kamienia wodnego. Im dłużej gromadzą się osady kalcytu tym głebiej i trwalej kolonizuje się złożona struktura bakteryjna w biofilmie.

Generator rozpuszcza osad z kamienia wodnego i na bieżąco utrzymuje rury wodne w czystości. Utrzymanie w czystości z osadów kalcytu instalacji wody jest profilaktyką przeciw Legionelli oraz innym bakteriom i mikroorganizmom w infrastrukturze dystrybucji wody. Generator rozpuszcza konsekwentnie kamień zamieniając wodorowęglan wapnia w monokryształy co nie zmienia składu wody i jest w pełni ekologiczne. Montaż jest bezinwazyjny dla instalacji wody i działanie potwierdzone tysiącami pracujących konkretnych generatorów serii IMPULS PRO. Koszty energii dla średniej wielkości wodociągu gminnego to ok. 200 zł rocznie.

szczegóły w ulotce

Generator impulsowy serii IMPULS ACTIW PRO (3,5 MB)

 

w razie pytań proszę o kontakt:

tel. +48 71 321 86 91,  grzegorz@actiw.pl