Bakterie na basenie: filtry basenowe z dnem grzybkowym i częsty problem ze skażeniem biologicznym. Unikatowe złoża ze wstępną barierą mikrobiologiczną.

Problem nieusuwalnych miejsc skażeń bakterii, to więcej zużytego dezynfekanta, większe koszty, większe niebezpieczeństwo chorobotwórcze.

Rozwiązanie jest proste: filtry basenowe typu gwiazda. Złoże z barierą mikrobiologiczną ACTIW FILTER. Rozpuszczenie bezchemiczne kamienia z twardej wody Generator ACTIW PRO.

Które systemy filtracji są lepsze w eksploatacji i mniej narażone na ciągły rozwój bakterii? 

filtry-basenowe-z-dnem-grzybkowym-siedlisko-bakterii _dezynfekcja_HOCl.jpeg

W eksploatacji basenu kluczowym urządzeniem są filtry basenowe odpowiedzialne za czystość wody. Są też siedliskiem bakterii. Zastany przez naszych specjalistów (zdjęcia) przykład pokazuje że pomimo ustalonej normy, filtry z dnem grzybkowym są większym siedliskiem bakterii niż filtry z dystrybutorem kolektorowym. Dlaczego?  Filtr z dnem grzybkowym posiada równomiernie ułożenie dysz - grzybków blokujących przedostanie się drobnych frakcji złoża filtrującego do basenu. Powstająca różnica ciśnień na wejściu i wyjściu zgodnie z instrukcją jest sygnałem do płukania wstecznego, aby z masy złoża filtrującego wyrzucić do kanalizacji zebrany sedyment z wody basenowej. To siedlisko bakterii, olei, tłuszcz skórny, ślina, grzyby, wirusy, pot i wiele innych związków organicznych. 

Pomiarowanie dozowania dezynfekanta odbywa się po odczycie zadanych wartości za filtrem basenowym, gdzie woda kierowana jest do niecki. Dlatego też dawka utleniacza jest dozowana przed filtrem, aby na basen płynęła woda zgodnie z normą. Wiedza naszych technologów jest praktyczna i zdobywana na obiektach publicznych gdzie jest największe obciążenie jednostek filtrujących. Największe zagrożenie rozmnażania się bakterii jest wszędzie tam gdzie znajdują się martwe strefy. Filtry z dnem dyszowym posiadają wiele takich miejsc gdzie woda pomimo dużych przepływów nie krąży. Bakterie rozmnażają się w przejściach pomiędzy płytą denną a mocowaniem grzybków. To są informacje od naszych specjalistów z placu „boju”.  Technolodzy w tym konkretnym przypadku wiedzieli, że trzeba wymieniać złoże i dysze ponieważ do niecki basenowej przedostawał się piasek. Specjaliści nasi wiedząc o tej wymianie wykonali testy. Przez tydzień dozowany był chlor przed filtrem w granicach ok 1,0 mg/litr, przed tym wykonali dezynfekcje szokową.

rozwoj_bakterii_wymiana_zloza_na_actiw_filter_bakterie_na_basenie_publicznym_jak_sie_pozbyc_siedlisko_bakteri_gdzie_szukac_bakterii_na_basenach.jpeg

 Po opróżnieniu obudowy filtra ze złoża, całe dno dyszowe zostało oczyszczone.  W grzybkach separujących piasek filtracyjny były szczeliny na 4-8 mm (norma 0,5 mm), to właśnie miejsca w których przedostawał się piasek kwarcowy wprost do basenu. Filtr o średnicy 1400 mm w którym na dennicy jest 108 grzybków. Przy demontażu grzybków roznosił się w powietrzu nieprzyjemny fetor.  

Pierwsza martwa strefa jest pomiędzy grzybkiem a tuleją mocującą. Druga między dnem dyszowym a tuleją w centralnym otworze mocowania klina tulei.  (patrz zdjęcia) 

Przekonani byliśmy, że po tak obfitej mocnej dezynfekcji filtr będzie czysty i bez śladu biofilmu, tak nie było w przypadku grzybków. Ten przypadek kolejny raz pokazuje, że filtry z centralną rurą (gwiazdą) są o wiele lepsze i bezpieczniejsze niż dno z osadzonymi grzybkami filtracyjnymi. Projekty powinny być wykonywane na bazie doświadczeń, z placu „boju” nie oparte na samej teorii. Dystrybutory w układzie gwiazdy są trwalsze, tańsze i podczas przepływu w obu kierunkach omiatają wewnątrz cały filtr przepływającą wodą nie pozostawiając martwych stref. Im więcej bakterii, tym większe zużycie dezynfekanta.

dysza_do_filtra_basenowego_wymiana_grzybkow_w_dnie_dyszowym_szybko_sprzedaż.jpeg

Na tym samym obiekcie były zastosowane dwa rozwiązania. W filtrze z dystrybutorem dolnym typu gwiazda nasi specjaliści nie odnotowali skażenia biofilmem. Było czysto. Gwiazda została wymieniona ponieważ została rozkalibrowana. Szczeliny na grzybkach jak i dystrybutorze gwiazdy powinny mieć ok 0,5 mm.  Piaskowanie szczelin w koszach jest efektem źle dobranej wielkości ziaren (złoża w filtrze). Grzybek powinien być zaklinowany grubszą frakcją złoża. Warstwy muszą być tak zasypane aby do grzybków filtracyjnych nie przedostawał się najdrobniejszy granulat złoża. Za dobrej jakości złoże trzeba zapłacić więcej. Większa cena przekłada się na dłuższą bezawaryjną pracę, szybsze płukanie złoża, mniejsze straty energii, utleniacza. Brak remontów i nieprzerwana praca basenu przynosi ciągłe korzyści finansowe i nie naraża na dodatkowe spore koszty remontów. Tanie złoża są tanie przy zakupie, fakt. Potem kumulują koszty remontów, zatrzymują pracę basenu, źle dobrane przynoszą straty.

Rozwiązania dla filtrów z dnem grzybkowym i dystrybutorem w układzie gwiazdy:

- Jeżeli w basenie pokazał się piasek to znaczy, że dysze zostały wypiaskowane. (zdjęcie)

- Zamiana złoża na ACTIW FILTER daje efekty już po dobie. Woda będzie tak klarowna i czysta.  Złoże płukane jest bez wspomagania powietrza. Masa nasypowa jest 0,9 kg na litr przy kwarcu 1,7 kg na litr. Przy ACTIW FILTER odbywa się płukanie nazywane fluidyzacją.

- Założenie generatora IMPULS PRO (bez inwazyjnie nawija się cewkę na zew. rury)  zaoszczędza nie tylko dużo pieniędzy na chemii. Na bieżąco czyści z osadów twardej wody instalacje oraz zapobiega tworzeniu nowych osadów.  Porowaty kamień z twardej wody jest bazą dla tworzenia biofilmów, czyli wszelkiego rodzaju skażeń chorobotwórczych. Generator impulsowy utrzymuje 100% w sprawności  wymienniki ciepła ponieważ utworzony zarodek monokryształu CaCO3 nie tworzy kamienia na wymienniku. Efekt będzie widoczny na brzegu basenu i w miejscach w których osadzał się wytrącony kamień z twardej wody. Brak kamienia redukuje profilaktycznie w praktyce bazy do kolonizacji biofilmu.

Generator impulsowy serii IMPULS ACTIW PRO (3,5 MB)

Stosujemy do układów basenowych filtrację na złożu ACTIW FILTER, które w stosunku do złoża piaskowego filtruje na poziomie 2~5 mikronów (piaski kwarcowe 10~35 mikronów)

Złoże Actiw Filter zastosowanie w technologii basenowej (6,8 MB)

Dzięki specyficznej budowie krystalicznej posiada zdolności adsorpcyjne i możliwość zatrzymywania na swojej powierzchni zanieczyszczeń mikrobiologicznych. 

Ponadto posiada zdolność wiązania kationów metali ciężkich i związków amonowych. Ta charakterystyka złoża pozwala uzyskać konkretne efekty technologiczne:

  • filtrację na poziomie 2 mikron
  • obniżone opory filtracji o 30% - mniejsze obciążenie energetyczne pomp głębinowych
  • zmniejszone czasy regeneracji - płukań wstecznych do 50%
  • zdolność wiązania kationów metali ciężkich
  • molekularne sito biologiczne - zdolność zatrzymywania mikroorganizmów jak bakterie E.coli i pasożyty
  • ACTIW FILTER  jest w pełni odporny na działanie utleniaczy, więc może być stosowany wraz z wysokimi dawkami chloru lub ozonu, co w przypadku wód o wysokim zanieczyszczeniu mikrobiologicznym ma bardzo duże znaczenie. ACTIW FILTER można z łatwością zastosować w miejsce złóż piaskowych bez wprowadzania zmian technologicznych. Jedynie co należy zrobić to wydłużyć okresy między płukaniami lub skrócić czasy płukań (spore oszczędności te działania generują)


W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt: grzegorz@actiw.pl tel.  +48 71 321 86 91