Budowa Stacji Uzdatniania Wody Dla wodociągów gminnych, przemysłu.

Proces uzdatniania wody jest konieczny w przypadku gminnych wodociągów zaopatrujących ludność w wodę pitną. Woda musi spełniać normy obowiązujące w Polsce. Do uzyskania parametrów dotyczących wody do spożycia przez ludzi niezbędne jest zaprojektowanie oraz realizacja odpowiedniej SUW dla danego ujęcia wody. 

Uzdatnianie wody dla gmin jest kluczowe już na etapie projektu. Woda pitna powinna spełnić parametry jakości oraz ilości. Każda SUW powinna uwzględniać te dwa elementy. 

Źródłem wody dla gmin są często wody gruntowe, powierzchniowe. Ujęcia, których skład ulega zmianie zależnie od czynników: pory roku, warunków pogodowych. Zanieczyszczenia mogą być inne każdego dnia. Innym źródłem jest ujęcie głębinowe. Zaletą wód podziemnych jest stabilność składu i brak wpływu warunków zewnętrznych. Procesy uzdatniania muszą uwzględnić rodzaj ujęcia oraz spełnić przede wszystkim parametr czystości mikrobiologicznej. Woda musi być oczyszczona z substancji mechanicznych, organicznych, nieorganicznych, wysokich stężeń żelaza, manganu oraz należy często obniżyć stopnie twardości wody. 

jak-zabezpieczyc-zbiorniki-cieplej-wody-uzytkowej-na-obiektach-publicznych-ochrona-przed-twarda-woda.jpeg
usuwanie_kamienia_z_twardej_wody_impulsem_elektrycznym_descaling_descaler_water_ 2.jpeg

Analiza wody i potrzeb jest kluczowe w projekcie budowy (SUW) stacji uzdatniania wody dla gmin. Różne potrzeby oraz konkretne warunki potrzebują indywidualnego doboru rozwiązań w uzdatnianiu wody. Projekty przemysłowych filtrów mechanicznych, dobór odpowiednich złóż filtracyjnych, odżelaziaczy, zmiękczaczy, lamp UV, środków chemicznych oraz odmanganiaczy jest bardzo ważne właśnie na etapie projektu.

Nasi specjaliści spotykają się dość często z wadliwymi projektami takich SUW. Nasi technologowie rozwiązują problemy z tego wynikające. Dobry projekt SUW dla konkretnego ujęcia wody jest istotny dla długiego i bezawaryjnego działania takiej stacji. Wiąże się to z późniejszymi kosztami oraz zadowoleniem odbiorców wody.

Jednym z częstych problemów to twarda woda. Twarda woda stanowi jeden z największych problemów ze względu na osadzający się kamień kotłowy. Znacznie pogarsza stan techniczny instalacji. Powoduje spadki przepływu, zwiększa wystąpienia korozji, w tym korozji bakteryjnej, zmniejsza efektywność urządzeń w środowisku wodnym. Czym jest osad wapienny? To głównie wapń i magnez. Twarda woda zawiera wysokie stężenie wapnia: im więcej wapnia w wodzie tym twardsza woda. Zdjęcia ilustrują problemy wynikające z twardej wody. 

Jak powstaje osad wapienny? Wapń w twardej wodzie krystalizuje się w strukturę przylegająca do siebie i do powierzchni produkując silny osad wapienny, który ma bardzo niszczący wpływ na instalację i urządzenia. Kamień rośnie szczególnie przy zmianie ciśnienia wody. W momencie np. gdy woda zmienia kierunek w kolankach lub skrzyżowaniach rur, powodując zawirowania; lub kiedy opuszcza przez kran system rur. Spadek ciśnienia zwiększa powstawanie kryształów wapnia tworzących strukturę podobną do zadziorów. Dzieje się to mocniej w ciepłych rejonach infrastruktury i te kryształy przylegają do rur, wymienników ciepła, grzałek itp.

Problemy powiązane z kamieniem to rdza i bakterie Kamień jest obcą materią dla rury i powoduje ogromne problemy. Działa jak blokada. Ma niszczący wpływ na części maszyn. Osad kamienny przyciąga inne niepożądane substancje, które tworzą kolejne problemy i zagrożenia. To rdza, powszechny problem w połączeniu z kamieniem. Głównymi składnikami kamienia są wapnie i magnezy. Większość osadów jest czerwona. Podczas tworzenia się osadu kamienia, żelazo i utlenione cząstki żelaza osadzają się w kamieniu. Ta mieszanka barwi osad na czerwono. Oznacza to, że rdza mocno przywiera do rur powodując przez korozję wżerową poważne zagrożenie dla infrastruktury dystrybucji wody. Ten proces osadzania się tych substancji prowadzi do kolejnych niepożądanych sytuacji. W porowatej strukturze osadu rozwijają się bakterie zagnieżdżając się w osadach w postaci biofilmu. Osady kamienia kotłowego są doskonałą baza rozwojową dla niepożądanych mikroorganizmów chorobotwórczych. Osady mając nierówną, chropowatą powierzchnię, są idealną kryjówką dla zagnieżdżenia się tych mikroorganizmów.

Kamień i rdza prowadzi do: Blokowania instalacji wodnej. Utraty ciśnienia spowodowanego zawężeniem średnicy rur. Rozwoju bakterii w wodzie pitnej i korozję bakteryjną. Niewydajnej pracy wymienników ciepła, grzałek do konieczności całkowitej ich wymiany. Wymiany fragmentów lub całej instalacji wodnej. Utraty energii w gorącym obiegu wody i wysokie koszty ogrzewania. Nieprawidłowego działania urządzeń produkcyjnych. Wyższych kosztów produkcji wynikających z konserwacji lub wymiany. Długich przerw w produkcji i wyższych kosztów zarządzania produkcją. Spadku wydajności.

Prostym i bezinwazyjnym dla infrastruktury dystrybucji wody jest generator impulsowy zapobiegający wyżej wymienionym problemom.

Generator impulsowy serii IMPULS ACTIW PRO (3,5 MB)

W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt: grzegorz@actiw.pl tel.  +48 71 321 86 91