Jak pozbyć się osadów z twardej wody, czyli kamienia kotłowego, wodnego, kalcytu, wodoroweglanu wapnia.

Rozpuszczanie osadów węglanu wapnia (CaCO3) z twardej wody. 

Na fotografii osadzony kamień kotłowy we wnętrzu rury dystrybucji wody. Kamień wodny sprzyja kolonizacji złożonych struktur bakteryjnych typu biofilm. 

osady_usuwanie_kamienia_z_twardej_wody_actiw..jpeg

Usuwanie kamienia, udrażnianie rur wodnych. W przemyśle, wodociągach publicznych, obiektach szpitalnych, sanatoriach, DPS-ach itp.
SUPER Alternatywa oczyszczania rur wody bez chemii. ACTIW IMPULS PRO jest ekologicznym generatorem uzdatniania wody, zabezpieczającym instalację wodną oraz szereg urządzeń przed osadzaniem się kamienia wapiennego a co za tym idzie profilaktyką przeciw osadzaniu się biofilmu. Technologia ACTIW IMPULS PRO to proces fizycznego odkamieniania instalacji. Powolnego zrywania, rozpuszczania osadu. Zamiana twardego kamienia w zarodki monokrystaliczne, które nie krystalizują i nie odkładają się w instalacji wody.

Impuls_pro_mi_do_odkamieniania_twardej_wody.jpg

Specjalne elektroniczne impulsy odwracają przebieg krystalizacji wapnia w wodzie i blokują na bieżąco osadzanie kamienia Ca(HCO3)2 wodorowęglanu wapnia. Ca(HCO3)2 + ACTIW IMPULS PRO = CaCO3 + CO2 + H2O

Urządzenia ACTIW IMPULS PRO zużywają bardzo małą ilość energii elektrycznej w pracy ciągłej. Stacjom standardowym bazującym na jonitach, sól musi być dostarczana w ilościach wielu ton każdego miesiąca. Odbiór ścieków przekracza wszelkie normy ilości chlorków.
Przykład tradycyjna stacja zmiękczania wody przy pełnym obciążeniu 50 m3/h i przy twardości ok. 20 st N praca 24H zużyje 35 Ton soli pastylkowej miesięcznie. Koszt eksploatacji generatora ACTIW IMPULS PRO w skali roku wynoszą ok. 80 zł. 

Zmiękczanie wody żywicami jonowymiennymi staje się nieopłacalne powyżej ok. 15 m3/h. Istnieją technologie procesowe gdzie należy usunąć całkowicie węglan wapnia. W takich przypadkach stosujemy technologię zmiękczania jonitowego. Nasi technologowie po zapoznaniu się z każdym procesem uzdatniania wody dobiorą odpowiednią technologię.
ACTIW IMPULS PRO nie redukuje węglanu wapnia a zmienia jego formę z osadzających się wodorowęglanów na monokryształy. Twardość wody nie zmienia się.  Forma przetworzenia węglanów impulsem elektrycznym zmienia proces tworzenia twardych osadów na monokryształy, które opuszczają wraz wodą rury. Generator chroni infrastrukturę przed zniszczeniem i profilaktycznie zapobiega przed zarastaniem porowatą strukturą będącą gniazdem przyjaznym dla kolonizacji bakteryjnej typu Legionella.            

Instalacja urządzenia ACTIW IMPULS PRO trwa kilkadziesiąt minut w zależności od modelu i średnicy rurociągu. Działa od razu po uruchomieniu rozpoczynając proces czyszczenia rur wody. Zamienia w monokryształy osady wodorowęglanów wapnia i na bieżąco nie dopuszcza na tworzenie się nowych osadów kamienia.

USUWANIE_kamienia_z_wody_dla_wodociagow_publicznych_wroclaw_warszawa_krakow_inowroclaw_gdynia.jpg

Technologia
Węglan wapnia w postaci monokryształu traci zdolność przyczepiania się do powierzchni.
- ekologiczne rozwiązanie problemów z kamieniem wapiennym
- bez użycia soli i chemii
- elektronika zatopiona w żywicy termicznej daje wytrzymałość, jakość i bezpieczeństwo 
- bezinwazyjna instalacja (bez przecinania rur)
- obecnie wszystkie instalacje powyżej 40" do 120" wykonujemy na zamówienie z gwarancją pisemną działania dobranej przez nas technologii w razie nie działającej technologii klientowi zwracany jest koszt zakupu urządzeń
- działa na każdy rodzaj materiału, miedź, stal nierdzewna, stal czarna ocynkowana, plastik, PVC, PE-x, wielowarstwowe rury (na dowolną mieszankę materiału) Nie działa na rurach ołowianych.

Generator impulsowy serii IMPULS ACTIW PRO (3,5 MB)

Zakład Produkcyjny Branży Spożywczej ARYZTA zabezpieczony przed osadami kamienia z twardej wody. (zdjęcie powyżej)

Zamontowany Generator IMPULS PRO zabezpieczający instalację wody w zakładzie produkcji spożywczej. Generator został dobrany do danego przepływu szczytowego. Zainstalowano urządzenie serii IMpuls Pro 100 do zabezpieczenia wody technologicznej i użytkowej. Generator impulsowy w tym przypadku jest idealnym zamiennikiem stacji zmiękczania ponieważ był problem z dużą twardością wody, co generowało bardzo duże koszty serwisowe urządzeń technicznych. Dla porównania stacja na planowaną wydajność szczytową to koszt ok. netto 130 000 zł i w miesięcznym koszcie eksploatacyjnym zużywałaby ok. 25 ton soli. Przy takim zapotrzebowaniu na sól (oprócz dużych kosztów) wymagane by było zezwolenie z oczyszczalni ścieków na tak dużą wartość chlorków zrzucanych do kanalizacji miejskiej.

Jeżeli posiadacie Państwo stację zmiękczania jonitową nasi technologowie doradzą jak obniżyć, nawet 2-3 krotnie zużycie soli, przy zachowaniu dotychczasowych parametrów miękkiej wody. 

Twardość
wody
ppm
części na million (mg/l)
GPG
ziaren na galon (Stany Zjednoczone)
°dH
niemiecka twardość
°fH
francuska twardość
Bardzo miękka1-701.0 - 4.21.0 - 4.00.1 - 7.0
Miękka71-1254.3 - 7.24.1 - 7.97.1 - 12.5
Średnio twarda126-2507.3 - 228.0 - 1412.6 - 25
Twarda251-50023 - 3015 - 2125.1 - 50
Bardzo twarda501 i więcej31 i więcej22 i więcej51 i więcej

W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt: grzegorz@actiw.pl tel. +48 71 321 86 91