Jak zabezpieczyć przed Legionellą, bakteriami i kalcytem, zbiorniki ciepłej wody użytkowej (CWU) w obiektach użyteczności publicznej (szpitale, DPS-y, hotele, internaty itp.)

Jak zabezpieczyć zbiorniki ciepłej wody użytkowej (CWU) w obiektach użyteczności publicznej (szpitale, DPS-Y, hotele, internaty itp.) Zabezpieczenie przed osadami z twardej wody wraz dodatkową profilaktyką zabezpieczenia przed kolonizacją Legionelli. Sposób na izolator termiczny w postaci kamienia kotłowego (kalcytu) Korzystając z ciepłej wody użytkowej nieustannie musi być ona zasilana wodą zimną. Rozbiór CWU powoduje napływ zimnej wody, która jest podgrzewana przez różne wymienniki ciepła lub podgrzewacze.

Projekty systemów grzewczych nie zawsze przewidują, że do wymienników ciepła (zasobniki, w których następuje podgrzewanie wody) dostaje się kamień. Jak chronić układ ciepłej wody użytkowej? Urządzenia, które instalujemy w publicznych systemach dystrybucji wody to seria IMPULS PRO. Różne modele dobiera się do przepływu i średnicy rurociągu. Przykład hotelu gdzie są zainstalowane dwa zasobniki wody ciepłej o objętości 2x1000L. Problem spadku temperatury (około pół roku od uruchomienia) a co za tym idzie potrzeb większych nakładów energetycznych został szybko rozwiązany poprzez zainstalowanie generatorów impulsowych na wejściu wody do budynku oraz na układzie ciepłej wody użytkowej. Izolator termiczny w postaci osadów kamienia kotłowego został rozwiązany przez generator impulsowy rozpuszczający szybko osady w instalacji wodnej. 

zmiekczanie_wody_twardej_zabezpieczenie_cieplej_wody_uzytkowej_twarda_woda_urzadzenie_do_twardej_wody_zabezpieczenie_actiw 2.jpeg

Rozwiązanie takie to koszt roczny prądu ok. 80 zł. Technologia ta nie ma sobie równych pod względem kosztów eksploatacji, serwisu i ekologii. Niepublikowane do tej pory informacje potwierdzają, że w sieci dystrybucji wody, na których działają urządzenia impulsowe rozwija się ok. 80~85% mniej bakterii dlatego, że siedliskiem ich rozwoju jest porowaty kamień tworzący bazę kolonii i schronienie dla np. Legionelli.  

Działy techniczne węzłów cieplnych CWU czy też własnych kotłowni borykający się z problemem kamienia kotłowego na wężownicach radzą sobie w różny sposób.

1. Co kilkanaście miesięcy zamawiają chemiczne czyszczenie wymienników ciepła, zbiorników z wężownicami do wymiany ciepła. Powoduje to przestoje i różne problemy techniczne. Proces czyszczenia wykonują profesjonalne firmy. Specjalistyczny sprzęt oraz stosowane kwasy powoduje spore koszty usługi, które po pewnym czasie należy powtarzać. 

2. Chemiczne uzdatnianie wody: zmiękczacze jonowymienne. 

Technologia rozwiązuje istniejący problem, ale nie oczyszcza starego osadzonego kamienia. Wymaga nadzoru serwisowego i ciągłej dostawy soli pastylkowej. Jest nieekonomiczna powyżej 5 m3/h, gdyż generuje wysokie koszty zakupu soli do regeneracji złoża.

3. Generator impulsowy z serii IMPULS PRO bezobsługowy, bardzo niskie koszty prądu (rocznie 80 -150 zł - problem z kamieniem kotłowym (kalcytem) jest wyeliminowany, jednocześnie powoli jest rozpuszczany stary osad kamienia. 

Generator impulsowy serii IMPULS ACTIW PRO (3,5 MB)

Z tych rozwiązań najbardziej optymalnym finansowo i nieinwazyjnym w instalację jest generator impulsowy. Nie wymaga żadnej ingerencji w instalacje, cewki elektromagnetyczne instaluje się na zewnętrznej powierzchni rurociągu. Koszty eksploatacji są znikome. 

osady_usuwanie_kamienia_z_twardej_wody_actiw..jpeg

Fotografia pokazuje porowatą strukturę kamienia kotłowego zarastającego rury instalacji wodnej. W tej strukturze osadzają i zaczepiają się bakterie budując złożone struktury biofilmu. Wycięte wnętrze instalacji wodnej.

zmiekczanie_wody_twardej_zabezpieczenie_cieplej_wody_uzytkowej_actiw 2.jpeg

Kamień osadzony w starej instalacji zostanie podczas wytwarzania procesu powoli rozpuszczony i wypłukany z przepływem wody do kanalizacji. 

W przypadku wymienników ciepła rurowych typu JAD lub płytowe, które są mocno zakamienione, możemy je wyczyścić chemicznie (w przypadku potrzeby bardzo szybkiego oczyszczenia) a urządzenie zainstalowane IMPULS PRO nie dopuści do ponownego zakamienienia wymiennika ciepła. 

Na fotografii obok wymiennik ciepłej wody użytkowej, który był zabezpieczony generatorem impulsowym seri Impuls 150 Standard. W ramach badań na nasz koszt zainstalowaliśmy u klienta nowy a ten został rozcięty w poszukiwaniu kamienia. Na grzałce w zbiorniku nie było osadów z kamienia! Instalacja była zabezpieczona generatorem impulsowym przez 3 lata.

Zabezpieczenie przed twardą wodą wymienników ciepła chroni wymienniki i końcówki odbioru jak głowice regulacyjne czasowe j/w, prysznice czy perlatory. Pozornie drobne detale są istotnym kosztem gdy na obiekcie jest ich np. 100 szt.

Metoda usuwania kalcytu za pomocą Generatora ACTIW IMPULS PRO ma istotne znaczenia w profilaktyce zapobiegania kolonizacji Legionelli.  Kamień kotłowy w rurach wodnych jest przyjazną, porowatą bazą dla rozwoju biofilmu. Generator impulsowy ACTIW PRO skutecznie usuwa kalcyt. Zmniejsza tym sposobem potencjalne możliwości do zaczepienia i rozwoju biofilmu i związanych z tym zanieczyszczeń biologicznych chowających się w porowatych strukturach kamienia wodnego.

Twardość
wody
ppm
części na million (mg/l)
GPG
ziaren na galon (Stany Zjednoczone)
°dH
niemiecka twardość
°fH
francuska twardość
Bardzo miękka1-701.0 - 4.21.0 - 4.00.1 - 7.0
Miękka71-1254.3 - 7.24.1 - 7.97.1 - 12.5
Średnio twarda126-2507.3 - 228.0 - 1412.6 - 25
Twarda251-50023 - 3015 - 2125.1 - 50
Bardzo twarda501 i więcej31 i więcej22 i więcej51 i więcej

Za pomocą metody dozowania ACTIW LEGIONELLA/WATER 2000 ppm (na bazie czystego HOCl) z pompami i lancami: ssącą oraz dozującą tzw. dawkami utrzymującymi można mieć pod kontrolą zanieczyszczenia biologiczne.

Actiw Legionella (1,9 MB)

Poniżej współczynnik siły dezynfekującej środków, w tym kwasu podchlorawego, w określonych warunkach tj. przy temp. 20 st. C oraz pH = 7,0  w stosunku do bakterii np. Escherichia coli, wirusa Polio 1 

DezynfektantBakterie Escherichia coliWirus Polio 1
HOCl
120,04,6
ClO
16,02,4
OCl-
5,00,44
NHCl2    
0,840,00092
NH2Cl 
0,120,014
dezynfekcja_sieci_najleszy_srodek_do_dezynfekcji_legionelli_actiw_legionella_wroclaw_poznan 2.jpg

W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt: grzegorz@actiw.pl tel. +48 71 321 86 91