Ochrona Sieci Wodociągowej Przed Osadami z twardej wody (wodorowęglanu wapnia i magnezu) i Korozją

Twarda Woda w Gminie Janikowo 

Osadzanie się kamienia z twardej wody został rozwiązany poprzez zastosowanie innowacyjnej technologii impulsowej w przepływie on-line. Potwierdzona badaniami technologia impulsowego uzdatniania wody ma już powszechne zastosowanie w małych i dużych systemach dystrybucji wody. Technologia jest w stanie zabezpieczyć instalacje wodne dalekiego zasięgu oraz ciepłej wody użytkowej w skali całego miasta. 

59A87AB2-B0B3-43FB-8EEC-CF4C1FA6994F_1_105_c.jpeg

Zdjęcia z PGKiM Janikowo, zainstalowane generatory z serii IMPULS PRO

Technologia działa na poziomie molekularnym i nie potrzebuje żadnych regenerantów serwisowych. Jest ekologiczna i nie korzysta z chemii. Bezinwazyjna w montażu, nie trzeba przerywać dystrybucji wody. Urządzenie, które zmienia bilans zysków i strat na korzyść odbiorcy instytucjonalnego oraz prywatnego. Niebywałym osiągnięciem tej technologii jest to, że jest ekologiczna. Zyskują na tym środowisko, instytucje MPWIK, MPEC, spółdzielnie mieszkaniowe, a finalnie również klient indywidualny. 

Urządzenia instalowane na rurociągach tłocznych zabezpieczają instalacje wody pitnej. Tym samym przy czystych rurociągach dostarczana woda ma dużo lepszą jakość.
Nie podlega dyskusji, że zarośnięte sieci są przyczyną wielu problemów bakteriologicznych i mają negatywny wpływ na klarowność wody i możliwość skażenia chorobotwórczego. Zabezpieczona instalacja generatorem ACTIW IMPULS PRO nie wymaga dozowania żadnych związków chemicznych w celu maskowania twardości i ochrony rurociągów ponieważ zapobiega osadzaniu się twardego kamienia we wnętrzu rur wodnych oraz urządzeniom np. wymiennikom ciepła.

Przykładem rozwiązania problemów związanych z kamieniem powstałym z twardej wody jest gmina Janikowo koło Inowrocławia z ponad 13 tysiącami mieszkańców. Miasto miało spory problem z osadami kamienia z twardej wody.

Pan Andrzej Brzezinski burmistrz miasta zwrócił się z prośbą o rozwiązanie problemu, z którym borykają się mieszkańcy. Woda o z twardością powyżej 27 st. N to problemy dotykający wszystkich urządzeń w środowisku wody. Zanim woda trafi do konsumenta przechodzi przez wiele urządzeń technologicznych m.in zawory, wymienniki ciepła.
Przeprowadzona kalkulacja pokazała, że technologia zmiękczania jonitowego (stacje zmiękczania regenerowane solanką) przy tak dużym rozbiorze wody (średnio ok. 130-150 m3/h) są b. dużym wydatkiem. Dodatkowo koszty eksploatacyjne są również b. duże  (zmiękczacze nie są w stanie pracować bez użycia chemii - soli). Inwestycja byłaby bardzo dużym obciążeniem dla budżetu miasta. 

impulsowa_technologia_ochrony_sieci_wodociagowej_globalne_rozwiazanie_na_twarda_wodociągowa.jpg

Jonitowe zmiękczacze są nieopłacalne przy większych rozbiorach wody.  Jeśli zmiękczymy np.połowę rozbioru wody gminy Janikowo tj. ok. 70 m3 /h, to po tym procesie uzyskamy twardość końcową 13,5 st N. Woda jest nadal twarda. Przy pracy 24 godzinnej taka jednostka zmiękczająca będzie zużywać ok 50.450 kg soli na miesiąc. Oprócz sporych kosztów produktem ubocznym zmiękczania są chlorki poregeneracyjne zrzucane do kanalizacji. Generuje to ogromnym problem przy technologii fermentacji oczyszczalni ścieków. Jest nieekologiczne.

Po zapoznaniu się technologów z instalacjami tłoczonymi na stacji uzdatniania wody i zbiornikami retencyjnymi wody uzdatnionej w Janikowie nasi specjaliści zaproponowali i wdrożyli rozwiązanie na zabezpieczenia całego miasta inną technologią. Na wodzie uzdatnionej, na rurociągach tłocznych za zestawami pompowymi zostały zainstalowane generatory IMPULS PRO zgodnie ze średnicami i przepływem wody. Tak przygotowana woda jest tłoczona do odbiorców w mieście. Wzmocnienie technologii wytworzonego monokryształu następuje na obiegach ciepłej wody użytkowej już w poszczególnych budynkach za pompami wody ciepłej. Dotyczy to tylko budynków gdzie gmina dostarcza ciepłą wodę użytkową.  Efekt jest zauważony przez mieszkańców już po paru dniach. Telefony przestały dzwonić, a pion techniczny nadzoruje instalacje, które są zakamienione. Należy tu wspomnieć, że generatory IMPULS PRO oddziałują na surowa wodę odrazu po zainstalowaniu zmieniając Ca(HCO3)2 na CaCO3. Nie osadza się kamień wodny i generatory mają ciągły wpływ na zakamienioną instalację powoli ją oczyszczając. 

Twardość
wody
ppm
części na million (mg/l)
GPG
ziaren na galon (Stany Zjednoczone)
°dH
niemiecka twardość
°fH
francuska twardość
Bardzo miękka1-701.0 - 4.21.0 - 4.00.1 - 7.0
Miękka71-1254.3 - 7.24.1 - 7.97.1 - 12.5
Średnio twarda126-2507.3 - 228.0 - 1412.6 - 25
Twarda251-50023 - 3015 - 2125.1 - 50
Bardzo twarda501 i więcej31 i więcej22 i więcej51 i więcej


 Fotografia pokazuje rurę zarośniętą twardym kamieniem kotłowym. Osad z twardej wody jest przyjaznym środowiskiem do kolonizacji przez bakterie np Legionella. 

Korzyści wynikające z używania generatorów impulsowych:

usuwanie_kamienia_z_twardej_wody_actiw_fizyczne_impulsowe_.jpeg

• zabezpieczenie rurociągów tłocznych wodociągowych

• wymienniki ciepła zabezpieczone przed osadem - kamieniem kotłowym 

• pozbycie się problemów wynikających z osadów twardej wody dla zakładów produkcyjnych 

• ochrona kotłów przepływowych w budynkach wielorodzinnych, brak przyrostu kamienia 

• zmniejszone użycie detergentów w całym mieście - około 40% 

• oszczędności dla oczyszczalni ścieków wynikające z mniejszego użycia detergentów 

• obniżenie kosztów napraw sprzętu AGD 

• obniżone koszty za ciepło wysokiego parametru - 1 mm kamienia na wymiennikach to większe zapotrzebowanie na ciepło grzewcze ok. 30-50%

• ochrona wszystkich instalacji wykonanych ze stali czarnej i kolorowej (wytwarza się warstwa ochronna blokująca korozję)

Generator impulsowy serii IMPULS ACTIW PRO (3,5 MB)

Metoda usuwania kalcytu za pomocą Generatora ACTIW IMPULS PRO ma istotne znaczenia w profilaktyce zapobiegania kolonizacji Legionelli.  Kamień kotłowy w rurach wodnych jest przyjazną, porowatą bazą dla rozwoju biofilmu. Generator impulsowy ACTIW PRO skutecznie usuwa kalcyt. Zmniejsza tym sposobem potencjalne możliwości do zaczepienia i rozwoju biofilmu i związanych z tym zanieczyszczeń biologicznych.

Za pomocą metody dozowania ACTIW LEGIONELLA/WATER 2000 ppm (na bazie czystego HOCl) z pompami i lancami: ssącą oraz dozującą tzw. dawkami utrzymującymi można mieć pod kontrolą zanieczyszczenia biologiczne.

Poniżej współczynnik siły dezynfekującej środków, w tym kwasu podchlorawego, w określonych warunkach tj. przy temp. 20 st. C oraz pH = 7,0  w stosunku do bakterii np. Escherichia coli, wirusa Polio 1 

DezynfektantBakterie Escherichia coliWirus Polio 1
HOCl
120,04,6
ClO
16,02,4
OCl-
5,00,44
NHCl2    
0,840,00092
NH2Cl 
0,120,014

 

Actiw Legionella (1,9 MB)
actiw_legionella_dezynfekcja_cieplej_wody_uzytkowej_.jpg

Link  Skuteczna dezynfekcja ACTIW WATER

W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt: grzegorz@actiw.pl tel. +48 71 321 86 91